Drogie Koleżanki, drodzy Koledzy, sympatycy OP SMP,

poniżej wiadomość od Pana Dominika Oleksego reprezentującego Biuro Stowarzyszenia Muzealników Polskich. Stowarzyszenie Muzealników Polskich zachęca swoich członków do udziału w debacie “Badać czy nie badać. Jak pracować nad rozwojem publiczności”.

Szanowni Prezesi, Członkowie Zarządu Głównego, Szanowni Państwo,

W imieniu Prezesa Stowarzyszenia Muzealników Polskich dr Michała Niezabitowskiego oraz Dyrektorki Poznańskiego Centrum Dziedzictwa dr Moniki Herkt-Rynarzewskiej, mamy przyjemność zaprosić Państwa na debatę pt. Badać czy nie badać? Jak pracować nad rozwojem publiczności?Debata odbędzie się w dniu 25 stycznia o godz. 13.00 w formie online. Podczas dyskusji, postaramy   się odpowiedzieć na kilka istotnych pytań, wobec których muzea nie mogą pozostawać obojętne –  Dlaczego powinniśmy prowadzić badania publiczności i „niepubliczności” muzealnej? W jaki sposób można to robić? Czy muzea i inne instytucje kultury prowadzą takie badania? Jeśli tak – to takie wnioski z nich płyną? Jeśli nie, to w jakimi wytycznymi kierują się przy tworzeniu oferty? Jak instytucje kultury, w tym muzea, radzą sobie z rozwojem publiczności i czy robią to w oparciu o rozwiązania systemowe?

Uczestniczki/cy:
Joanna Grzonkowska (Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów)
Dr Monika Herkt-Rynarzewska (Poznańskie Centrum Dziedzictwa)
Dr Ryszard Kołodziej (Muzeum Krakowa)
Dr Beata Nessel-Łukasik (Akademia Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej)
Magdalena Ochał (Kolektyw Badawczy)
Prowadzenie: Dorota Warakomska
Będzie to trzecie spotkanie w ramach zaplanowanego przez nas cyklu debat pt. Muzea jutra. Rzeczony projekt to przedsięwzięcie czerpiące z doświadczeń i rozwijające oddolną inicjatywę pn. Muzealnicy rozmawiają, która wynikała z potrzeby wymiany informacji i doświadczeń związanych ze zmienną sytuacją pandemiczną w marcu 2020 roku i koniecznością odnalezienia się w niej instytucji muzealnych. Chcemy, tym samym, wyjść z propozycją do muzeów, aby wspólnie przygotować cykl spotkań panelowych online w gronie muzealników oraz przedstawicieli środowiska naukowego i opiniotwórczego – socjologów, antropologów, psychologów, wirusologów oraz specjalistów w zakresie edukacji.

Link do spotkania >>>>> https://fb.me/e/1YpQJHo2k

https://www.facebook.com/StowarzyszenieMuzealnikowPolskich
https://www.facebook.com/PoznanskieCentrumDziedzictwa

Z wyrazami szacunku
Dominik Oleksy