Już w poniedziałek, 13 lutego, rozpoczął się nabór zgłoszeń na kolejną edycję konkursu Pomorska Nagroda Muzealna.

Konkurs ten odbywa się regularnie od 2015 roku i podsumowuje najważniejsze wydarzenia muzealne w regionie. Biorą w nim udział niemal wszystkie pomorskie muzea – zarówno duże wielodziałowe instytucje, jak i te małe, zatrudniające zaledwie garstkę pracowników.

W dziewięcioletniej historii konkursu jury zapoznało się z blisko 200 projektami z 20 muzeów. Były to zarówno wystawy, projekty badawcze, konserwatorskie, edukacyjne, jak i wydawnictwa (katalogi i opracowania). Wśród nich działania realizowane w sposób tradycyjny i multimedialny. Wiele z nich to innowacje, które przełamują stereotypy, pokazują misję muzeów w nowy sposób, pozwalają docierać do odbiorców w niespotykany dotąd sposób. Dzięki nim jesteśmy pewni, że pomorskie muzealnictwo stoi na poziomie europejskim.

Kandydatami do konkursu mogą być autorzy zgłaszanych przedsięwzięć i wydarzeń, pracujący w pomorskich muzeach lub osoby współpracujące z muzeami. Zgłoszenia przyjmowane są w formie pisemnej, a ich nieodzowną częścią jest szczegółowe uzasadnienie. Co istotne, prawo do zgłaszania kandydatur przysługuje bardzo szerokiemu gronu. Poza samymi muzeami mogą to robić wszystkie podmioty działające w sferze kultury i sztuki, m.in. instytucje kultury, stowarzyszenia, organizacje pozarządowe, szkoły wyższe i artystyczne, organy administracji publicznej czy media.

Podczas obrad, kilkunastoosobowa kapituła konkursu ocenia projekty realizowane w roku poprzedzającym wręczenie nagród. Spośród nadesłanych zgłoszeń typuje trzy zwycięskie projekty (autorzy każdego z nich otrzymują równorzędne nagrody finansowe) oraz jedno honorowe wyróżnienie. Choć przyznać trzeba, że zdarzały się lata kiedy jury decydowało o przyznaniu większej ilości wyróżnień – dwóch a nawet trzech.

Od początku swojego istnienia konkurs organizowany jest pod auspicjami Marszałka Województwa Pomorskiego – Mieczysława Struka i również dzięki jego życzliwości przyznawane są nagrody finansowe dla zwycięzców.

Gala podsumowująca konkurs, połączona z wręczeniem nagród planowana jest zawsze na 2 połowę maja, w okolicy Międzynarodowego Dnia Muzealnika. Dotychczas uroczystości odbywały się w Muzeum Gdańska (Dom Uphagena, Ratusz Głównego Miasta), Narodowym Muzeum Morskim (Ośrodek Kultury Morskiej), Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku (Zamek Książąt Pomorskich), Muzeum Archeologicznym w Gdańsku (Grodzisko w Sopocie). Tegoroczne zakończenie planowane jest w Muzeum Zamkowym w Malborku.

Tegoroczny nabór zgłoszeń do konkursu będzie trwał przez ponad miesiąc – od 13 lutego do 17 marca 2023. Zgłoszenia należy przesyłać w dwóch formach – elektronicznej na adres muzealnicy.pomorze@gmail.com oraz papierowej, na adres:
Sylwia Parais, Oddział Pomorski SMP Muzeum Narodowe w Gdańsku ul. Toruńska 1, 80-822 Gdańsk
z dopiskiem Pomorska Nagroda Muzealna 2023

Więcej szczegółowych informacji na stronie internetowej www.muzealnicy.pomorze.pl oraz pod numerem telefonu 503 869 970

Anna Sujecka
Prezes Oddziału Pomorskiego SMP