Finał Pomorskiej Nagrody Muzealnej 2024 odbył się 13 czerwca 2024 roku o godzinie 14:00 w Białym Spichlerzu, siedzibie Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku. Muzeum obchodzi w 2024 roku jubileusz – 100-lecie muzealnictwa, a Gala podsumowująca PNM wpisuje się w całoroczne obchody tego wydarzenia.

Obrady Kapituły tegorocznej Pomorskiej Nagrody Muzealnej odbyły się6 maja, w Gdańskim Ośrodku Kultyry Morskiej. W jury zasiadali:

Zgodnie z regulaminem przyznano trzy równorzędne nagrody ufundowane przez Marszałka Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk (każda wysokości 15 tysięcy złotych).

Tegorocznymi laureatami PNM zostali:

– zespół w składzie: Anna Czarnota, Andrzej Hoja, Mateusz Jasik, Magdalena Jaszcza z Muzeum Gdańska za wystawę czasową „Wolę o tym nie mówić. Tożsamość gdańszczan a powojenna rzeczywistość”

– zespół Dorota Hanowska, Katarzyna Maciejewska z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku za publikację „Spotkaliśmy się w Słupsku. Opowieści osadników”

Joanna Gołofit z Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku za wystawę czasową „Brama – ewolucja tradycji bram weselnych przełomu XX i XXI wieku na przykładzie wsi Bierkowo”

W roku 2024 przyznano rekordową liczbę wyróżnień bo aż 4! Wyróżnienia otrzymali:

dr Marcin Owsiński z Muzeum Stutthof/. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1939-1945) za publikację „Lagrowi ludzie. Śledztwo i pierwszy proces stutthofski (1945-1946). Opowieść o przemianie”

Wojciech Joński z Narodowe Muzeum Morskie w Gdańsku za wystawę czasową „W toni. Polskie pojazdy podwodne ze zbiorów Narodowego Muzeum Morskiego w Gdańsku”

– zespół Magdalena Wałaszewska, Izabela Czogała, Lech J. Zdrojewski z Muzeum Ziemi Kociewskiej w Starogardzie Gdańskim za wystawę czasową „Leszek Baczkowski – rzeźbiarz z Kociewia”

– zespół Ewa Siwek, Marcin Szerle z Muzeum Miasta Gdyni za publikację „Niepoznana. Gdynia i okolice do XII wieku” – I tom „Monografii Gdyni”

Bardzo dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do organizacji Gali!